חיפוש

למה כדאי ללמוד פיתוח קול?

לא חייבים ללמוד פיתוח קול, אפשר להיות זמרים מצוינים גם בלי פיתוח קול. למעשה, יש כמה אנשים שמצליחים לשיר באופן בריא וטוב ככה מלידה, בלי שום מאמץ. אבל... אנשים כאלה הם ממש נדירים, אחוזים קטנים באוכלוסיה.רוב האנשים הם בעלי כשרון כלשהו מבחינת הקול שלהם: יש להם קול יפה, או חזק במיוחד, או מצליחים להגיע מאוד גבוה או נמוך וכו'. מחוץ לכישרון שלהם, יש להם צורך לעבוד על בעיות קוליות פה ושם. יכול להיות שהם מצליחים לשיר מאוד יפה, אבל הם לא ממצים את כל היכולת שלהם, או שהם מתעייפים מאוד מהר כשהם שרים, הם מצטרדים, המנעד שלהם מוגבל או הווליום שלהם מוגבל. אנשים כאלה צריכים לפנות לעזרה מקצועית כדי להצליח למצות את הפוטנציאל שלהם ולהתגבר על בעיות קוליות טכניות. אם יש ספורטאי טוב זה מובן מאליו שכדי להגביר את היכולת שלו הוא צריך לעבוד עם מאמן טוב, ולהתאמן בעצמו. אז מדוע לא להתייחס לזמר כמו אל ספורטאי שהרי זמר טוב עובד עם הגוף שלו והשרירים שלו בדיוק כמו ספורטאי.

בנוסף, אם זמר כלשהו מתחיל להופיע ולהקליט, הוא צריך עזרה בהתמודדות עם הבעיות הטכניות שהופעות והקלטות מעמידות בפניו. הופעות מרובות מעמידות אתגר קולי של עמידות: זמר שצריך להופיע כמעט כל יום צריך שהקול שלו, יותר נכון השרירים שמפעילים את הקול שלו, יהיו מאומנים ולא יתעייפו מהר. זמר שמתעייף אחרי כל הופעה לא יכול להופיע כל יום, ולפיכך לא יכול להתפרנס כל יום. כמו שספורטאי צריך לעבוד לשמר את הכושר הגופני שלו, ואם הוא יוצא משגרת האימונים שלו הוא מאבד את הכושר שלו, כך גם זמר- צריך להיות בכושר קולי. גם זמרים גדולים ומפורסמים מקפידים לעבוד עם מורה לפיתוח קול על החומר שהם שרים, כדי לדעת איך להתמודד עם שירים חדשים ומאתגרים אבל גם כדי לשמור על הכושר.


לסיכום, אם יש לכם טכניקה קולית טבעית ואתם מצליחים לעשות את כל מה שאתם רוצים מבחינה קולית, מצליחים לשיר כל שיר שבא לכם ללא מאמץ וללא עייפות, אתם כנראה לא צריכים ללמוד פיתוח קול.

אבל אם זה לא המצב (וזה לא המצב אצל רוב האנשים בעולם), ויש לכם שאיפות בתחום השירה, אל תתעצבו על מה שאתם כרגע לא יכולים לעשות. תבחרו לכם מורה טוב לפיתוח קול שיקדם אתכם לכיוון המטרות שלכם וישמור על הבריאות הקולית והכושר הקולי שלכם. כדי שתוכלו לפתח קריירה ארוכת שנים על הבמה, ולא לסיים אותה אחרי מספר שנים בגלל צרידות או יבלות או עייפות קולית... (לא עלינו!)

12 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול