חיפוש

למה זה חשוב לעבוד על טכניקה בזמרה?

כשהתחלתי לשיר בגיל 11 הרגשתי שגיליתי את הדבר המופלא ביותר בעולם. אני זוכרת את היום בו הגעתי לחזרת מקהלה בפעם הראשונה והרגשתי שאני יכולה לשיר, ואני יכולה לשיר טוב. זו הייתה תחושה כל כך חזקה של עוצמה, יכולת והנאה שעד היום אני זוכרת את הרגע הזה כרגע מכונן בחיי. זה היה הרגע שהבנתי שאני רוצה להקדיש את חיי למוסיקה ובפרט לשיר.

בתור מתבגרת האמנתי שאני זמרת מצוינת וכל פעם שנתקלתי בקושי טכני, ניסיתי להתעלם ממנו משום שהוא פגע לי באמונה שאני זמרת טובה, שאני נועדתי לשיר. גישת ההתעלמות לא עבדה לי טוב, מן הסתם, כי בעיות לא עוברות מעצמן אם מתעלמים מהם כפי שכל מבוגר יודע, הן בדרך כלל גדלות.

עכשיו בתור מבוגרת אני מסתכלת על הגישה הזאת בתמיהה: החיים לימדו אותי שאם עובדים על משהו בסוף משיגים אותו, אבל אין דבר שמשיגים ללא מאמץ, ללא קושי. קושי יכול להרים אותך למעלה, להתגבר על קושי הופך אותך ליותר טוב בנושא, מגביר את ההעמקה שלך בנושא מסוים. עכשיו בתור מבוגרת אני מבינה את מה שלא הבנתי בתור ילדה ומתבגרת: קושי טכני לא אומר שאני לא נועדתי להיות זמרת, הוא רק מראה לי על מה צריך להתאמן ומה אני צריכה לפקח. אפשר להתגבר על כל קושי טכני אם מקדישים לזה זמן, מאמץ באימונים, מחשבה ואם נעזרים באנשי מקצוע מתאימים.למה זמרים מפחדים מטכניקה?


בתור מורה לפיתוח קול אני נתקלת בזמרים נהדרים עם נתונים טבעיים מצוינים: קול עם מנעד רחב, קול חזק, יפה, בריא, אהבה גדולה למוסיקה. אבל גם למי שיש את נקודת הפתיחה הטובה ביותר, עדיין יש דברים שצריך לעבוד עליהם, עדיין יש נקודות שהן חלשות או לא קיימות וצריך ללמוד אותן או לחזק אותם.

באותה מידה אני נתקלת בזמרים עם פוטנציאל נהדר לקול שלהם, אבל הוא עדיין לא ממומש לחלוטין. גם הם מרוויחים מלימוד הטכניקה כי הטכניקה מפתחת את הנתונים הטבעיים שלהם ומגדילה אותה, ובסופו של דבר תעמיד אותם בשורה אחת עם כל הזמרים שהתחילו מנקודת פתיחה טובה יותר מהם.

לפעמים זמרים מפחדים שעבודה על טכניקה תרחיק אותם מאומנות השירה, תגרום להם להתעסק בעיקר בטכניקה, להיות כל הזמן "בראש" ולא להצליח לשיר מהלב.

יש זמרים שמרגישים שהקול שלהם הוא טבעי ויפה כפי שהוא ומפחדים לעשות תהליך שישנה את ה"טבעיות" שלו.

בשביל להיות זמר ולעלות על הבמה אתה צריך אמונה בלתי מעורערת בעצמך, ויש זמרים שלא רוצים לעבוד על טכניקה כי הם מפחדים שאם הם יחשפו למה שהם פחות טובים בו האמונה שלהם בעצמם תתערער והם יפחדו ויתקשו לעלות על הבמה. קצת כמו שאני האמנתי בתור מתבגרת שאני זמרת מעולה וכל קושי טכני ערער את האמונה הזאת בעצמי.


למה בכל זאת כדאי לעבוד על הטכניקה?


כשעובדים על טכניקה באמת נוטים להיות מרוכזים באספקט אחד של הקול, וקשה להתרכז בעוד דברים כמו הגשת שיר או רגש בזמן השירה. אבל חייבים להתגבר על זה ולהמשיך לעבוד על הטכניקה. בסופו של דבר, אחרי עבודה מאומצת (כל אחד כמה שלוקח לו, זה אישי) משיגים את מה שרצינו להשיג מבחינה טכנית וזה הופך להיות חלק טבעי מהשירה שלנו. מעבר לכך, הטכניקה מאפשרת לנו להגדיל את היכולת שלנו בתור זמרים ולהיות מסוגלים להביע הרבה יותר רגשות.

בנוסף, כאשר יש בעיות טכניות כמו למשל בעיה לשיר צלילים גבוהים, הבעיה הזאת משפיעה לנו על ההופעה. זמר שלא בטוח ביכולת שלו לשיר צליל גבוה עולה על הבמה מפוחד, הוא לא יודע אם יצא לו או לא יצא לו. זו תחושה קשה ולא נעימה, שיכולה לגרום לזמר לפחד במה. אם עולים ככה על במה למשך תקופה ארוכה יש בכך נזק אמיתי לדימוי העצמי של הזמר ולביטחון שלו על הבמה. זמר שרכש את הטכניקה לשיר גבוה יודע שהוא יכול "לספק את הסחורה" והוא עולה רגוע לבמה, כאשר כל כולו פנוי להתעסקות בהגשת השיר ולספק לקהל חוויה טובה.

אם עולים על הבמה ולא יודעים מה אני אצליח לבצע כזמר יכול להוביל לחרדת ביצוע שההשלכות שלה על החיים הן קשות: יש זמרים שמפסיקים לשיר על הבמה, יש כאלה שפונים לשימוש באלכוהול וסמים מרוב חרדה, יש כאלה שהופכים להיות חולים פיזית ביום של הופעה מרוב לחץ.

בסופו של דבר אם לא נפתח את הטכניקה ונתמקד רק בדברים שאנחנו יודעים לעשות באופן טבעי נחיה במקום מאוד מצומצם קולית ונהיה מוגבלים ביכולת ההבעה שלנו.צריך להתבגר ולהתייחס לחיים בתור בוגרים!


בתור מורה לפיתוח קול אני יכולה לומר בוודאות שאין קושי טכני שאי אפשר לפתור, ואחרי שעוברים אותו גדלים בתור אמן וזמר. בסופו של דבר טכניקה נותנת לזמר כלים להיות זמר יותר טוב, עם יותר יכולת, ולעמוד על הבמה ללא פחד ולהיות מסור לחלוטין לסיבה שהוא עלה על הבמה- לרגש את הקהל ולהעניק לו חוויה ייחודית.

לסיום אני רוצה להדגיש כי יש בעיות טכניות שרק אנשי מקצוע ברמה גבוהה יכולים באמת לטפל בהם, ולא תמיד הזמר יכול לעשות את העבודה הזאת בעצמו. אם נתקלתם בקושי טכני ואתם לא מצליחים להתגבר עליו במשך זמן רב, תנסו איש מקצוע. אם ניסיתם איש מקצוע והוא לא עזר, תנסו איש מקצוע אחר, תמיד יהיה מישהו שיצליח לפתור את זה. תעשו הכל כדי להפוך להיות הזמרים שנועדתם להיות כדי לתת לאנשים הנאה ושמחה בחיים דרך המוסיקה...

20 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול